Kopje 2

Zoeken

22 januari 2008 - 12 reacties
rss

Leraren wanhopig over toename internetplagiaat

Door: Donato Ranzato

Leraren slaan alarm over het feit dat steeds meer leerlingen complete werkstukken - tekst en plaatjes - van het internet halen en zonder schroom inleveren. Uit een recent onderzoek blijkt dat 58 procent van de leraren internetplagiaat als een groot probleem ziet.

Ongeveer 28 procent van de leraren schat in dat minstens de helft van alle ingeleverde werkstukken gekopieerd zijn van het internet. Een leraar antwoordde dat een leerling het zo bont maakte dat het een werkstuk inleverde waarin de webadvertenties nog stonden.

Internetplagiaat is een groot probleem voor leraren omdat het moeilijk te zien is. Leraren moeten veel tijd besteden aan het zoeken op het internet naar mogelijk gestolen werkstukken. Volgens een leraar is het bij sommige niet al te slimme leerlingen makkelijk te zien dat ze tekst van het internet hebben gekopieerd omdat de schrijfstijl halverwege het werkstuk verandert. Maar bij slimme leerlingen is het nodig dat een leraar veel tijd besteedt aan het surfen over het internet op zoek naar de bron van het plagiaat.

Het aanpakken van het probleem wordt bemoeilijkt omdat veel leerlingen niet het verschil weten tussen internetplagiaat en internetonderzoek.


Bron: VNUnet

reageren printen doorsturen

Reacties op dit artikel

m.o. - dinsdag 22 01 2008 (12:36)

Lijkt me toch een schijnprobleem, dat makkelijk te omzeilen valt. Een spreekbeurt over een bepaald onderwerp bijvoorbeeld. In dat geval maakt het niet uit waar de informatie vandaan komt. Als de spreker maar laat zien dat hij het onderwerp beheerst, en ook opgewassen is tegen vragen na de spreekbeurt. Zo valt de leerling wel door de mand als hij geen tijd besteedde aan zijn werkstuk. Moet iemand dan op zijn kunde tot schrijven beoordeeld worden kan dat ook in de klas, tijdens een schriftelijke proef stellen. Het internet bestaat nu eenmaal. Ik ben in elk geval blij dat het er is. De leerkracht kan maar beter bijbenen en er creatief mee omspringen. Los uit de mouw een tip: Op wikipedia kan je inloggen met een gebruikersnaam. Ik zou het een leuk eindwerk vinden moest iemand een aantal artikels toevoegen aan de Wiki, ze vertalen of verder uitdiepen. Elke aanpassing die gebeurt is controleerbaar, er staat telkens een gebruikersnaam bij... Op deze manier gebruik je het internet positief en beschouw je het niet als een bedreiging.

Henk - dinsdag 22 01 2008 (13:03)

Helemaal eens met @m.o. , de leraren had ik toch wel wijzer gedacht , vroeger werd ik ook betrapt op het overschrijven van een ander zijn huiswerk , gewoon omdat de leraren toen zo slim waren , ondanks verdraaide tekst , dit te ontdekken en daar stond je dan voor paal voor de klas als je het werk mondeling moest toelichten , maar ja dat was 50 jaar geleden.

Harro Medema - dinsdag 22 01 2008 (13:35)

Als je gewoon -net als veel universiteiten in Nederland- plagiaat verbiedt op straffe van schorsing, dan leren de leerlingen het heel snel af. En een goede plagiaatscanner doet ook wonderen.

marijn - dinsdag 22 01 2008 (15:03)

als ze heel die werkstukken gewwon afschaffen. je weet niet over wat voor onzin je tegenwoordig werkstukken moet maken

elsstra - dinsdag 22 01 2008 (16:57)

Door je opdracht anders te geven, hoef je niet bang te zijn voor klakkeloos knip- en plakwerk van internet. Geef binnen de opdracht mee dat de leerling bijvoorbeeld 3 verschillende soorten bronnen moet raadplegen en dit in de bronvermelding goed moet verantwoorden. De bronvermelding (met deeplinks) is de manier om de inhoud te controleren. Dus internet als bron, maar ook een papieren bron en ook een dvd of video als bron of een tijdschrijft. Wees creatief met je opdracht, waarmee je plagiaat voorkomt! Er is trouwens ook goede software om plagiaat te achterhalen, maar de is het paard achter de wagen spannen.....

xx - dinsdag 22 01 2008 (18:20)

Dit is een overbodig probleem. Iedere school kan een abonnement nemen op ephorus. Daarmee un je precies zien waar een werkstuk of onderdelen vandaan komen.

Edje Kritiek - dinsdag 22 01 2008 (18:21)

Ik ben er tegen als mensen iets zomaar van internet halen maar ik bedoel, je word niet met kennis geboren. Die leer je. Vroeger gaf een leraar les of leerde je uit boeken, tegenwoordig is internet een nieuw medium. Misschien moeten de docenten zelf eens wat meer leren want de afgelopen 8 jaar van mijn studie was het zo van "Dit moet je maken" en vervolgens moest je zelf informatie overal vandaan halen. kopiëren is niet fout als je maar weet wat je kopieert en het zelf ook goed doorleest.

Davey Yzermans - dinsdag 22 01 2008 (18:25)

Gewoon even op Google een zinnetje tussen " " zetten, huplakee! Gelijk de bron gevonden.

N. Kuipers - dinsdag 22 01 2008 (20:30)

Gezien de reacties is de titel van dit artikel behoorlijk overdeven.

N. Kuipers - dinsdag 22 01 2008 (20:31)

Gezien de reacties is de titel van dit artikel behoorlijk overdreven.

Ivan - dinsdag 22 01 2008 (21:21)

Plagiaat is van alle tijden als lk weet ik wel waar de lln hun materiaal halen. Alleen ik ben hun een stap voor ... hahahaha als lln denken dat we zo dom zijn. Arme zielen.

Juliman - dinsdag 22 01 2008 (21:54)

Toen er nog geen internet was, hadden de scholieren toch ook toegang tot een bibliotheek met veel informatieve boeken Deze informatie kon ook zonder enige moeite overgenomen worden En ja dankzij de komst van het internet gaat dit nou eenmaal wat makkelijker